Internet prezentacija i promocija digitalnog projekta i mobilne aplikacije “Rimsko naslijeđe Sarajeva” održano je putem online platforme Zoom, saopćeno je iz Udruženja “Dante Alighieri” u Bosni i Hercegovini.
Cilj je obogaćivanje turističke ponude i valorizacija znamenitosti Kantona Sarajevo, kazao je predsjednik tog udruženja u BiH Adnan Mehmedović.
– Na lokalitetu ilidžanskog naselja Lužani danas se mogu vidjeti ostaci termi i ville urbane nastalih u vrijeme vladavine Rimskog carstva, ali je teško zamisliti kako su oni originalno izgledali. Projekat “Rimsko naslijeđe Sarajeva” kroz tehniku uvećane realnosti rekreira te kulturne spomenike i nudi posjetiocima uvid u život na ovom prostoru u doba Rimske imperije. Rimsko naslijeđe Sarajeva svojevrstan je nastavak i nadogradnja projekta Rimsko naslijeđe Balkana koji je završen i prezentovan početkom 2020. godine – izjavila je na promociji Selma Rizvić, profesorica na Elektrotehničkom Fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Aplikacija ima za cilj predstaviti obogaćenu turističku ponudu Kantona Sarajevo, ali i biti svojevrstan alat svim budućim posjetiocima ovog lokaliteta, s obzirom na to da će svi koji i fizički posjete lokalitete na Ilidži biti u prilici otključati mnogobrojne digitalne sadržaje vezane za Rimsko carstvo.
Ambasador Italije u BiH Nicola Minasi naglašava značaj kulturnih događaja u vremenu kada su ljudi primorani na izolaciju. On je čestitao cijelom timu za implementaciju projekta i promociju italijanske kulture u BiH, inovativnom načinu prezentacije rimskog kulturnog nasljeđa.
Projektom je koordinirao Renato Scuzzarello uime Udruženja za promociju italijanske kulture u Bosni i Hercegovini „Dante Alighieri“, a uz podršku Turističke zajednice Kantona Sarajevo na osnovu javnog poziva objavljenog 2019. godine.
Dizajn koncepta, grafički dizajn i video spot potpisuje Selma Rizvić, aplikaciju je programirala Ivona Ivković-Kihić, a za web dizajn je zaslužna Aida Sadžak.
Glumica Selma Alispahić pojavljuje se u ulozi Minerve, a prevod su uradili Senka Ahmetović Palić i Adnan Mehmedović.
Detalji o projektu dostupni su na cultural heritage web-serveru: VIDEO, kao i na facebook stranici: VIDEO odakle je moguće pristupiti linkovima za besplatni download i instalaciju aplikacije za mobilne uređaje.