online slots game malaysia
SarajevoVijesti

Polis/ Pavić-Pečenković: Nedostatak stručnog kadra je problem na putu prevencije devijantnog ponašanja kod djece

Tragični događaji u Srbiji, posebno ubistvo u školi u centru Beograda, potresli su cijeli region, a moglo se dogoditi bilo gdje. Stoga se postavljaju pitanja u našoj zemlji, pa i Kantonu Sarajevu. Šta je prioritet, kako prevenirati i kako se nositi sa posljedicama?

Večerašnji gosti Polisa koji su govorili na ovu temu bili su : Admir Katica, ministar unutrašnjih poslova KS, Naida Hota-Muminović, ministrica za odgoj i obrazovanje KS i Enda Pavić-Pečenković, ministrica za rad, socijalna pitanja, socijalnu politiku, izbjeglice i raseljena lica KS.

Na pitanje da li u Kantonu Sarajevo postoje određeni pravilnici koji bi kontrolisali i prevenirali nemile događaje koje se dešavaju u regionu, ministrica Hota-Muminović kaže da postoje dva pravilnika koja su veoma efikasna.

Mi u posljednje vrijeme razvijamo preventivne mehanizme sekundarne prevencije i imamo dva veoma značajna pravilnika. Pitanje zaštite učenika smo stavili u centar pažnje. Pojačali smo aktivnosti s ciljem jačanja kapaciteta u stručnim službama škola. Riječ je o pravilniku o evidentiranju nepoželjnog ponašanja, a drugi pravilnik je onaj o pružanju brige i zaštite učenika“, kaže Hota-Muminović.

Kada je riječ o tome ko je u sistemu zakazao, kada se govori o ubistvu u osnovnoj školi u Beogradu, Pavić-Pečenković kaže kako niko nije zakazao, nego je to jednostavno produkt nedostatka komunikacije i multisektoralne saradnje.

Ono što je problem jeste što mi kao društvo malo pričamo o problemima koji su oko nas, sve što nas se ne tiče mi o tome ne razgovaramo. Postoje mehanizmi i mi imamo veoma dobre stručnjake koji se bave ovakvim problemima, ustanove koje rade na prevenciji devijantnog ponašanja kod djece. Ono što jeste problem je nedostatak kadra, jer mi da bismo imali dobru prevenciju prvo moramo imati dobar tim. Kada se pojavi neki indikator ponašanja, mi moramo znati korake, šta i kako uraditi. Mi nemamo dovoljni broj dječijih psihijatara koji bi razgovarao sa djecom“, rekla je Pavić-Pečenković.

Ministar Katica kaže kako pravilnici uveliko utiču na smanjenje učestalosti maloljetničkog prestupništva, naglasivši kako je za 10 puta smanjeno povratništvo krivičnih djela kod maloljetnika kao i njihova ukupna zastupljenost kada je riječ o maloljetnicima.

Ova dva pravilnika koja postoje u školama je zaista mjesto gdje mi trebamo voditi i ojačavati borbu. MUP ima posebno odjeljenje, Odjeljenje za prevenciju maloljetničkog prestupništva“, kaže Katica.

Gosti su saglasni oko činjenica da je komunikacija jedna od ključnih problema.

Mi moramo razumjeti da je djeci potreban razgovor. Djeci treba jačati samopoštovanje, samopouzdanje. Mi pričamo puno o pravima djece, naravno koja trebaju imati, ali isto tako ih moramo naučiti da uz prava postoje dužnosti. Na taj način ćemo kod djece probuditi empatiju“, rekla je Pavić-Pečenković.

Hota-Muminović kaže kako je svaki obrazovni sistem koji je na neki način osjetio posljedice ovog događaja u susjednoj Srbiji imao obavezu da da jednu vrstu neposredne reakcije na događaj.

Ona dalje naglašava kako ovakvi problemi zahtijevaju multisektoralan pristup te da se problemi ovakve prirode ne mogu ostaviti samo školama.

Cijelu emisiju pogledajte na sljedećem linku:

0 0 vote
Article Rating

Show More
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web stranice slažete se s uvjetima korištenja.

trusted online casino malaysia