Majke Srebrenice nominirane za nagradu Saharov Evropskog parlamenta

Slovenački europarlamentarci liberali Irena Joveva i Klemen Grošelj, koji u Evropskom parlamentu djeluju u okviru grupe RENEW, odlučili su nominirati majke Srebrenice za ovogodišnju Saharov nagradu koju za doprinos slobodi mišljenja dodjeljuje Evropski parlament.
Kako su za Fenu ispričali europarlamentarci, svake godine se u Evropskom parlamentu nastoji obilježiti genocid u Srebrenici, bilo da je to rezolucija, izložba ili, kao što je ove godine njihova politička grupa RENEW Europe pod vodstvom europarlamentarca Ilhana Kyuchyuka, posjetila Srebrenicu gdje su razgovarali s majkama koje su izgubile svoju djecu u genocidu.
– Kako je tema naše političke grupe bila i nominacija kandidata za nagradu Saharov, gdje su kolege predstavili zaista sjajne kandidate, zajedno sa kolegom Grošljem odlučila sam da i mi kandidiramo majke Srebrenice – kazala je Feni Joveva.
Podsjetila je da je ove godine i film “Quo vadis Aida” bh. rediteljice Jasmile Žbanić dobio nagradu Lux Evropskog parlamenta za najbolji evropski film, a sjećanje na film i emocije koje je pobudio i dalje su snažne i sveprisutne među parlamentarcima.
– Majke Srebrenice smo opisali onakvima kakve one jesu – hrabre žene koje ne odustaju u borbi za pravdu, istinu, i koje uprkos velikom bolu koju nose ne promoviraju mržnju, nego pozivaju na pomirenje. Opisali smo njihovu ulogu u svjedočenjima protiv ratnih zločinaca pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju u Haagu, proteste koje su organizirale i njihovu istrajnost u čuvanju uspomena i podsjećanju na stradanja njihovih najvoljenijih – ispričala je Joveva.
Nagrada Saharov za slobodu mišljenja prvi put je dodijeljena Nelsonu Mandeli i Anatoliju Marčenku 1988. godine i najviše je priznanje Evropske unije za rad na području ljudskih prava. Dodjeljuje se pojedincima, grupama i organizacijama koji su iznimno pridonijeli zaštiti slobode mišljenja.