Gjenero za TVSA: Primirje na Bliskom istoku nije donijelo nikakve garancije za trajni mir

Samo jednom 1993. godine svi na Bliskom istoku imali su razlog za slavlje, rekao je politički analitičar Davor Gjenero za Špicu, u komentaru situacije nakon primirja između Izraela i Irana I mogućnost postizanja trajne stabilnosti.
“Meni se čini da su samo jednom na Bliskom Istoku svi imali razloga slaviti ishod nekih pregovora, to je bilo ’93. godine kad su pregovarali Yitzhak Rabin, sa strane Izraela i Yasser Arafat u ime Palestinaca, tada je sponzor tih razgovora bio predsednik Bill Clinton američki predsjednik i tada je napravljen jedini okvir koji je mogao garantirati dugotrajni mir na Bliskom Istoku. Pomirivao je dvije ključne stvari, pravo Palestinaca na svoju državu s jedne strane, i pravo Izraela na sigurnost, govorio je o prekidu naseljavanja Zapadne Obale govorio je o uspostavi samouprave koja će biti priznata kao suverena država na području Gaze i Zapadne Obale, za uzvrat je Izrael dobio garanciju da tvrdnje o tome da Izrael treba baciti u more više neće biti na dnevnom redu i sve ostalo što se u vezi Izraela i Palestine događa u regiji više ne bvi bbilo na stolu. Nažalost u međuvremenu su umrli i Yasser Arafat i Yitzhak Rabin I Izrael se kao država dramatično promijenio, I on više danas nije država laburističkih tradicija, u toku kasnih 80-ih i 90-ih je u Izrael useljeno oko 1. 600.000 Židova s područja Sovjetskog saveza i oni su dramatično promijenili političke prioritete i vrijednosti izraelske države. Tada je postao moguć tip vladavine kakav je uspostavio premijer Netanyahu i istovremeno je eliminiran Arafat kao element smirivanja i stabilizacije. Istovremeno se upravlja radikalizacijom prije svega Gaze, manje Zapadne obale ali se naseljavanje I stvaranje novih useljeničkih naselja na Zapadnoj Obali nastavlja i smatra se normalnom praksom i naravno da onda ne funkcionira i ovaj treći element koegzistencije Izraela sa ostalim državama na prostoru Bliskog istoka, ” ističe Gjenero
“Ovo što se dešavalo je prikaz kako izgleda taj toliko željeni od nekih multipolarni svijet ovo pokazuje što se dešava kada postignuti sporazumi ne važe i u krajnjoj konsekvenci ovo pokazuje što se dešava kad SAD više ne žele biti globalni kontrolor dakle ključna međunarodna sila nego se pretvaraju u stranu u sukobu. Mislim da je prilično veliki gubitak za cijeli svijet, mislim da je to velika opasnost za sve one koji pokušavaju očuvati međunarodno pravo I posebno mirovni poredak koji je u Evropi stvoren nakon Drugog svjetskog rata. Ovo je drugi udarac tom poretku, prvi je kao što znate bio onaj invazije totalne agresije Putinove totalitarne Rusije na Ukrajinu.”
“Kina se u međunarodnim sukobima postavlja racionalno, oni djeluju po staroj poslovici o sjedenju uz rijeku i čekanju da Rijeka odnese leševe vaših neprijatelja, oni su suzdržani, imaju relevantnu snagu i ne razmeću se tom snagom, dok čekaju da njihovi rivali u areni dodatno oslabe. To rade i na planu biznisa, na tržištu I tako postaju dominantnom globalnom silom”
Nijedna kriza primirjem na Bliskom istoku nije riješena, kaže Gjenero.
“Mi nemamo garancije niti toga da se situacija u Gazi neće zaoštriti, niti da će biti riješena kriza sa Hezbollahom, ali ja ne vidim za sada niti garanciju toga da se u jednom trenutku iranski nuklearni program neće nastaviti. Dakle, ništa od pitanja koja su se otvarala za sada nije riješeno, sve je jednako napeto kao što je bilo prije eskalacije krize, a sve je manje sredstava za rješavanje krize i za njeno definitivno prevladavanje,”zaključuje.
Kompletan razgovor pogledajte u videu