Drugi kongres bh. doktora u Njemačkoj: Prilika za mlade stručnjake

U Berlinu 14. juna uspješno je održan Drugi kongres bosanskohercegovačkih doktora u Njemačkoj. Događaj je okupio brojne medicinske stručnjake bosanskohercegovačkog porijekla koji sada rade širom svijeta od Njemačke, SAD-a i Hrvatske, pa sve do svoje domovine.
Kongres je organizirala Bosanskohercegovačka ljekarska komora u Njemačkoj (BHAG), a održan je u Ambasadi Bosne i Hercegovine u Berlinu, uz snažnu podršku ambasadora BiH u Njemačkoj, Njegove Ekselencije Damira Arnauta. Ključni partner u programu bila je Bosanskohercegovačko-američka akademija umjetnosti i nauke (BHAAAS).
Na Kongresu su sudjelovali ugledni članovi BHAAAS-a, među kojima su bili prof. dr. Ognjen Gajić i prof. dr. Adnan Begović iz SAD-a, dr. Mirza Pojskić iz Njemačke, te dr. Nina Jovanović i dr. Igor Knezović iz Zagreba. Iz Kliničkog centgra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) prisustvovala je prof.dr.Hajrija Maksić, v.d. generalne direktorice, prof. dr. Sabina Prevljak v.d. direktorica Dijagnostičkih disciplina KCUS i prim. dr. Sanko Pandur, v.d. direktor Discipline za nauku i nastavu KCUS, te prof.dr.Ismet Gavrankapetanović, direktor Opće bolnice „Abdulah Nakaš“.
Prema riiječima prof. dr. Hajre Maksić ovakav vid saradnje između medicinske dijaspore i zdravstvenih ustanova u Bosni i Hercegovini ima izuzetnu važnost za razvoj našeg zdravstvenog sistema.
„Kroz povezivanje sa vrhunskim stručnjacima bh. porijekla koji danas djeluju širom svijeta, otvaraju se nove mogućnosti za razmjenu znanja, iskustava i savremenih medicinskih praksi. Kongres u Berlinu nije bio samo prilika za profesionalno umrežavanje, već i konkretan korak ka uspostavljanju saradnje u oblastima poput uroginekologije, neurohirurgije i spinalne hirurgije“, rekla je prof. dr. Maksić.
Smatra da je poseban značaj ovakvih susreta u podršci edukaciji mladih ljekara u BiH, te omogućavanje pristupa savremenim oblicima stručnog usavršavanja, uključujući međunarodne programe razmjene, što direktno doprinosi podizanju kvaliteta zdravstvenih usluga u BiH.
„Zahvalna sam organizatorima i svim partnerima koji su prepoznali važnost zajedničkog djelovanja na polju nauke, struke i humanosti. Klinički centar Univerziteta u Sarajevu ostat će posvećen jačanju ovakvih inicijativa, jer su upravo znanje i saradnja ključ izgradnje snažnijeg i učinkovitijeg zdravstvenog sistema,“ istakla je prof. dr. Maksić.
Kako kaže dr. Adnan Begović, predsjednik BHAAAS-a, kongres bio je prilika ne samo za izgradnju novih profesionalnih veza već i za poduzimanje konkretnih koraka u jačanju veza između medicinske dijaspore i zdravstvenih ustanova u BiH.
„Fokusirali smo se na razvoj specifičnih oblika saradnje, posebno u područjima kao što su uroginekologija, neurohirurgija i napredni spinalni postupci. Također smo razgovarali o projektima usmjerenim na poboljšanje medicinskih usluga, modernizaciju hirurških odjela i obuku mladih doktora u BiH“, naglasio je dr. Begović, napominjući da već postoje uspješni primjeri takve saradnje. Studenti iz BiH već su završili obuku u klinici u Marburgu, a planira se proširenje programa razmjene s drugim univerzitetima, uključujući Medicinski fakultet u Sarajevu.