
Radionica o korištenju umjetne inteligencije (AI) u novinarstvu, za studente žurnalistike, bila je povod da sa Murisom Zuko, urednicom portala TVSA, razgovaramo o primjeni ovih tehnologija u medijima.
“Sretna sam da pripadam generaciji (gen X) koja je svjedočila pojavi televizora, dolasku interneta, društvenih mreža u BiH, a sad i vještačkoj inteligenciji. Mladi ljudi se trebaju educirati za konkretne alate potpomognute vještačkom inteligencijom, kako bi bili efikasniji u radu. Npr. alati za transkripciju sagovornika su konkretni alati, koji su podrška u radu, i ne mogu zamijeniti novinare, treba to jasno reći, jer je u BiH prisutno anatemisanje upotrebe bilo čega što se povezuje sa vještačkom inteligencijom”, naglasila je Zuko.
Dodala je da postoje dvojaka mišljenja o upotrebi vještačke inteligencije.
“Jedni se boje. Imamo i radikalne stavove: ‘ne to ni po koju cijenu’. Imamo i one koji eksperimentišu i probaju. Mislim da se oko polovine populacije u BiH susrelo sa nekim AI alatima. Zvanično ti alati se ne koriste, nisu dozvoljeni, nije definisan pravni okvir. Sljedeće sedmice imamo jednu redionicu koja je prvi korak u pravnoj regulaciji kako koristiti vještačku inteligenciju. Imamo svjetske medije koji koriste neke alate, ali ne za objavljivanje – to ne može zamijeniti novinara. To je suština. AI može brže pretraživati, tražiti neke činjenice, raditi po zadanom zadatku, da povuče sa interneta. Znanje vještačke inteligencije je sa interneta”, objasnila je Zuko.
Dodaje da su ovo alati, kao što smo nekada imali diktafon.