Nova skupštinska većina najavila je Zakon o nepotizmu i stranačkom zapošljavanju u institucijama čiji je osnivač Kanton. Cilj je zabraniti zapošljavanje bliže rodbine izabranih zvaničnika u izvršnoj ili zakonodavnoj vlasti. Prije donošenja ovakvog zakonskog rješenja, upozorava struka, bit će potrebno utvrditi ima li elemenata diskriminacije i da li će biti potrebno izmijeniti propise na višim nivoima vlasti.
“Donijećemo zakon koji će zabraniti zapošljavanje bliže rodbine izabranih zastupnika imenovanih lica. To će biti presedan u Bosni i Hercegovini gdje ćemo mi sami, imajući u vidu javnost našeg rada i da je javni interes važniji od našeg privatnog, sami sebe ograničiti u smislu uticaja koji možemo proizvesti sa pozicija na kojima se nalazimo”, poručio je premijer Kantona Sarajevo u svom ekpozeu.
I za Lejlu Brčić ministricu pravde i uprave donošenje ovog zakona je važan preokret u odnosu prema zapošljvanju u javnom sektoru.
S druge strane, ukoliko se ne osiguraju odredbe da se zaštite ljudska prava dolazi se do svojevrsne diskriminacije, smatra Ivana Korajlić, TI.
-Jer ako vi zabranite zapošljavanje članovima porodica umjesto da osigurate te mehanizme objektivnog donošenja odluka od nosilaca javnih funkcija i onoga ko odlučuje dolazi se u opasnost od tužbi za diskriminaciju.
Prije donošenja Zakona provest će se opsežna rasprava i sa predstavnicima nevladinog sektora. Stav Transparency intrenacionala je da se prethodno usvoje izmjene Zakona o sukobu interesa na nivou Federacije ili donese novo zakonsko rješenje. Bez toga ova inicijativa se može shvatiti i kao populizam, smatra direktorica ove organizacije Ivana Korajlić.
Pravnik Vlado Adamović uvjeren je da se pravna formulacija ovog Zakona mora izmjeniti. Ministrica Lejla Brrčić napominje da su prilikom ranijeg donošenja nacrta prepisana iskustva iz Republike Francuske, koja jedina u Evropi ima ovaj Zakon.
Namik Vatrenjak, TVSA