Jedna od centralnih tema redovnog mjesečnog sastanka ministra zdravstva Kantona Sarajevo Enisa Hasanovića s direktorima javnih zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo bila je i nova lista lijekova, koja je znatno proširena i omogućava neuporedivo veći izbor kvalitetnih lijekova za pacijente i doktore koji ih propisuju. Izrađene su i smjernice za propisivanje koje služe zaštiti sigurnosti pacijenata, sprečavanju zloupotrebe, te racionalnom korištenju lijekova:
“Sve smjernice su razmatrane na Komisiji za lijekove gdje su bili uključeni i specijalisti kliničke farmakologije, endokrinolozi i specijaliste porodične medicine. Nakon određenih primjedbi i sugestija neke greške su ispravljene, a članovi Komisije su imali više sastanaka s različitim specijalistima različitih nivoa zdravstvene zaštite, saopćava Press KS.
Planirani su i sastanci sa udruženjem doktora porodične medicine i ostalim specijalnostima. Sve sugestije će se zajedno razmotriti i naći ćemo najbolje rješenje u interesu pacijenata i doktora koji propisuju terapiju. Lista nudi ogromne benefite prije svega pacijentima, ali i doktorima i mi smo posvećeni tome da je i dalje unapređujemo kroz smjernice i uputstva za primjenu, ali i kroz saradnju sa svim akterima uključenima u proces”, istakao je ministar Hasanović.
Tokom sastanka, puno pažnje posvećeno je razgovoru o unapređenju sistema naručivanja i elektronskih uputnica koji je trenutno previše kompliciran i za pacijente i za medicinski kadar. Potrebno je pojednostaviti proceduru kako bi se smanjile gužve u svim ustanovama. Elektronski sistem u zdravstvu mora služiti za unapređenje usluge i pojednostavljivanje procesa, a ne da usporava rad medicinskog osoblja i produžava čekanje pacijenata na uslugu.
Naglašeno je kako Zavod zdravstvenog osiguranja KS treba pronaći najbolju mogućnost da u okviru svog elektronskog sistema upravljanja zdravstvenim podacima obezbijedi ovu mogućnost za osiguranike KS.
