
Klinička mikrobiologija Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu implementirala je, među prvima u regionu, QuickMIC sistem koji omogućava ultra brzu detekciju minimalne inhibitorne koncentracije (MIC) antibiotika direktno iz uzorka pozitivne hemokulture na automatskom analizatoru. Ta tehnologija omogućava izuzetno brze i pouzdane rezultate testiranja osjetljivosti na antibiotike što je ključno za pravovremeno i efikasno liječenje pacijenata.
– QuickMIC sistem omogućava detekciju u vremenskom okviru od svega 2-4 sata, što predstavlja značajnu prednost u hitnim medicinskim situacijama kao što je sepsa, gdje je vrijeme ključno za preživljavanje pacijenata. Na taj način, liječnici mogu odmah dobiti relevantne informacije koje im omogućavaju da odaberu najefikasniji antibiotik za liječenje infekcije, smanjujući tako rizik od neadekvatne terapije i razvoja antimikrobne rezistencije.
Naš tim je posvećen integraciji najnovijih inovacija s ciljem poboljšanja kliničkih ishoda i borbe protiv antimikrobne rezistencije. Osim toga, QuickMIC sistem smanjuje opterećenje laboratorijskog osoblja što doprinosi efikasnijem i ekonomičnijem procesu – kazala je šefica OJ Klinička mikrobiologija Amela Dedeić – Ljubović.
– Uvođenjem QuickMIC sistema i GeneXpert MTB/RIF automatskog semikvantitativnog in vitro dijagnostičkog testa laboratorij OJ Klinička mikrobiologija podiže ljestvicu u dijagnostici i pružanju visokokvalitetne zdravstvene zaštite – saopćio je Press KCUS-a.