Jurišić za TVSA: Uvođenjem femicida u Krivični zakon, krug nasilja neće se zaustaviti/Video

Krivično djelo femicid nije prepoznato kao takvo još uvijek u našem krivičnom zakonu i nakon zvanično 12 ubistava, koliko ih je bilo do sada, čak pet od njih desilo se u Tuzlanskom kantonu. O femicidu, posljednjoj tragediji u Kalesiji za Špicu su govorile: Duška Jurišić, zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice, Branka Žigante-Mašić, sutkinja u penziji Visokog prekršajnog suda RH.
Jurišić je na samom početku istkla i ponovila da krivično djelo femicid kao takvo ne postoji i nije prepoznato u našem krivičnom zakonu, vjeruje da ih je u prošloj godini bilo dvanaest. Međutim, ono što je vrlo znakovito jeste da je čak pet bilo u tuzlanskom kantonu.
-Zahtjev javnosti su izmjene dopune krivičnog zakona, uvođenje krivičnog djela femicid i strožije kazne. Međutim, ukoliko se obrazci ponašanja ne promijene, u tom slučaju mislim da ćemo dugoročno imati problem. Ja neću širiti optimizam, da će se izmjenom krivičnog zakona sve promijeniti. Da će biti bolje i da se, da će se krug nasilja zaustaviti. Nažalost, smatramo da će biti gore. Kako nam je to slikovito kazala Hasija Borić dok ne ubiju sestru, majku, kćerku, suprugu, nekog od ministara, nekog od političara. Ovaj krug neće biti zatvoren i kažnjavanje neće biti veće. Međutim, mislim da obrasce moramo promijeniti osim, vaspitanja, odnosno odgoja i obrazovanja, moramo više raditi na sebi.
Da bismo radili na sebi, moramo promijeniti sistem ili sustav. A ja ću vam, ako dozvolite, pročitati nekoliko obrazaca ponašanja onih koji su najodgovorniji.
To je taj sistem čuveni o kojem se stalno govori i prema kojem ne možete imati nikakvog utjecaja, makar bili i državni ministar za ljudska prava i izbjeglice. Ali možete upozoravati, možete koordinirati. Evo jedan od primjera. Spomenuću ime, pošto je post javni. Ramiza Velić iz Kalesije, koja sada živi u Srebreniku, uspješna je poduzetnica, ali je doživljala nasilje u porodici i ovako kaže:
-Kada odlučiš prestati da živiš u nasilju, svakodnevnim uvredama, ponižavanjima, zlostavljanjima, u Kalesiji ti više nisi prava žena. Nisi ona kojoj, svaka čast, jer istrpila i očuvala brak, po bilo koju cijenu. Što znači da je naše pravilo ponašanja zapravo šuti i trpi. Pravilo je, bolje loš brak nego dobar razvod, naglasila je Jurišić.