online slots game malaysia
SportVijesti

Dva zlata Gruziji drugog dana Evropskog judo prvenstva do 23 godine

S odličnim nastupima džudisti Francuske nastavili su i drugog takmičarskog dana na Evropskom prvenstvu za seniore do 23 godine, koje je u petak počelo u Sarajevu.

U prvom finalu današnjeg programa, nakon ceremonije svečanog otvaranja, kojoj je prisustvovao i ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo, Samir Avdić, susrela su se dvojica francuskih takmičara. Do zlata u kategoriji do 81 kilograma stigao je Arnaud Aregba, koji je bio bolji od zemljaka Tiziea Gnamiena. Bronzane medalje osvojili su Muhammed Koc (Turska) i Georgi Gramtikov (Bugarska).

Kategorijom do 70 kilograma izdominirala je njemačka džudistkinja Samira Bock. Bronzana s ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva za juniore u finalu je savladala Francuskinju Kailu Issoufi. Najniža mjesta na pobjedničkom podijumu zauzele su Friederike Stolze iz Njemačke i Ukrajinka Nataliia Chystiakova.

U konkurenciji džudista do 90 kilograma najviše je pokazao Gruzijac Nika Kharazishvili. Evropski juniorski prvak iz 2021. godine u finalu je porazio Ukrajinca Marata Kryzhanskog. Jedna bronza završila je oko vrata Francuza Alekse Mitrovića, a druga je pripala Izraelcu Guyu Gurevitchu.

Drugo zlato Gruziji danas donio je Ilia Sulamanidze u kategoriji do 100 kilograma. Srebreni s ovogodišnjeg Zagreb Grand Prixa u finalnoj borbi savladao je Mađara Zsombora Vega. Enrico Bergamelli (Italija) i Marvin Belz (Njemačka) okitili su se bronzanim medaljama.

Hrvatska džudistkinja Petrunjela Pavić danas je bila bez premca u kategoriji do 78 kilograma, a do zlata je stigla pobjedom nad Leom Schmid iz Njemačke. Francuskinja Liz Ngelebeya i Mađarica Nikolett Sagi osvojile su bronzane medalje.

Drugo zlato Turskoj na kontinentalnom šampionatu koji se održava BiH donijela je Hilal Ozturk u teškoj kategoriji. Turkinja je na ovaj način zaokružila uspješnu godinu, s obzirom na to da je 15. septembra osvojila zlato na EP-u za juniore, a nešto ranije je postala juniorska viceprvakinja svijeta. Ozturk je u finalu bila bolja od Ukrajinke Ruslane Bulavine. Nicki Noričić iz Slovenije i Oxana Diacenco iz Moldavije trijumfovale su u borbama za bronzano odličje.

Uspjeh svoje zemljakinje nije uspio ponoviti Munir Ertug. U finalu teške kategorije porazio ga je Richard Sipocz iz Mađarske. Bronzama su osvojili Saba Inaneishvili (Gruzija) i Serafim Kompaniez (Izrael).

Predstavnici Bosne i Hercegovine ni danas nisu uspjeli ostvariti značajnije rezultate. Poslije drugog takmičarskog dana Francuska je i dalje najuspješnija sa dva zlata i po tri srebra i bronze. Druga je Turska sa dva zlata, dva srebra i jednom bronzom, dok Mađarska ima dvije zlatne, jednu srebrenu i dvije bronzane medalje. Dva zlata je osvojila i Gruzija, te jednu bronzu, i nalazi se na četvrtoj poziciji.

Trećeg takmičarskog dana na Evropskom prvenstvu za seniore do 23 godine, koji počinje od 10.30 sati, na rasporedu je mješovito timsko takmičenje.