
Pripremila: Marina Jeina
Građani Kantona Sarajevo već duži period žale se na loše usluge zdravstvenih ustanova, ali i na cjelokupan zdravstveni sistem. Velike gužve, nedostatak ljekara, liste čekanja su najveći problemi našeg zdravstva, zbog čega trpe pacijenti. Zbog nepovjerenja, mnogi građani okrenuli su se privatnim zdravstvenim ustanovama. Iako unaprijed platili svoje zdravstveno osiguranje Javnim ustanovama, kvalitenu uslugu ne mogu dobiti.
Građanima KS postala je svakodnevnica da na određene zdravstvene usluge čekaju i po godinu dana. Da li zbog stalnog pritiska javnosti ili su zaista uvidjeli probleme i potrebe pacijenata, nadležni su konačno odlučili uvesti reforme u funkcionisanje zdvastva, kroz novi pravilnik, te time koliko toliko ublažiti svakodnevne probleme građana.
Ministar Vranić navodi:”Jednostavno na vašem nalazu u kome nakon pregleda indicira dijagnosticku proceduru,odete da se prijavite onda vam kažu na mjestu gdje ćete obaviti pregleda naručujemo vas za 6 ili 8 mjeseci. Vi sa tim nalazom odete u bilo koju zdravstvenu ustanovu da obavite pregled, kad završite vi po pravilniku platite taj nalaz sa tim nalazom i računom odete u ZZO i dužni su u roku 30 dana da refundiraju novac.”
Od velikog značaja je što se zaista nešto počelo raditi na poboljšanju usluga i pružanja istih, međutim, ranije izgubljeno povjerenje u zdravstveni sistem teško da će stanovnici povratiti tek tako.
Prema novom pravilniku o zdravstvenim uslugama složenija dijagnostika neće imati liste čekanja. Svi pregledi moraju biti obavljeni u roku 30 dana. Riječ je uglavnom o dijagnostičkim procedurama, laboratorijskim i patohistološkim uslugama.U suprotnom, pacijenti mogu otići u privatnu zdravstvenu ustanovu, a novac će im biti refundiran.
“Mi nećemo imati puno izmjena, mi nemamo puno usluga koje su duže od mjesec dana, mi smo prije 1.5 mjesec analizirali liste čekanja sve te usluge, radi se o indikacijama koje nisu hitne i za koje se kaže da je optimalan period za kontrolu” kazao je Abdel Baltić, direktor JU “Dom zdravlja” KS.
Najveći problem u Domu zdravlja, ističe Baltić, jesu gužve, koje se stvaraju zbog nedostatka kadra, na čijem povećanju ova ustanova kontinuirano radi. A kada je riječ o uslugama koje obuhvata novi pravilnik Ministartva zdravstva one su jasno pobrojane, radi se o pregledima tipa ct magnetna rezonanca, ct angleografika, ultrazvuk srca, onkološki nalazi, ergometrija, holter monitoring.