
Bosna i Hercegovina i NATO su nerazdvojno povezani, jer je NATO uspostavio i očuvao mir u Bosni i Hercegovini. Građani i narodi Bosne i Hercegovine su trajno zahvalni NATO-u, kazao je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović na sastanku Sjevernoatlantsko vijeće (NAC) i Bosna i Hercegovina, koji se danas održava u Briselu.
Današnji sastanak, na najvišem nivou, dodao je Bećirović, još jednom pokazuje da je Bosna i Hercegovina važna za Alijansu i da je veoma važno ubrzati euroatlantski put naše države.
Podsjetio je da je Dejtonskim mirovnim sporazumom, Aneks 1-A, jasno propisana uloga NATO-a.
– Prema ovom međunarodnom sporazumu, NATO ima mandat i dužnost, kada je to potrebno, uspostaviti svoje snage s ciljem zaštite mira i države Bosne i Hercegovine. Nijedna država izvan Alijanse nema takve čvrste veze s NATO-om kao Bosna i Hercegovina. Za Bosnu i Hercegovinu su posebno važni stavovi s posljednjih samita NATO-a u Madridu 2022. godine, Viljnusu 2023. godine i Vašingtonu 2024. godine – kazao je.
Bećirović smatra da je od izuzetnog značaja pristup Alijanse koji podrazumijeva da se sigurnost Bosne Hercegovine inkorporira u sigurnost NATO-a, kao i važnost zajedničkog djelovanja na snaženju odbrambenih sposobnosti Bosne i Hercegovine.
Posebno je pozdravio odluku NATO-a da razvije novi paket izgradnje odbrambenih kapaciteta (DCB) za Bosnu i Hercegovinu.
– Paket uključuje projekte koji su veoma važni za jačanje odbrambenih sposobnosti, otpornosti i interoperabilnosti sa NATO-om. Državni organi Bosne i Hercegovine jednoglasno su definirali pravni okvir i opredijelili se za članstvo naše države u NATO-u – istakao je.
Također je naglasio da je BiH usvojila sve ključne zakonske, strateške i druge dokumente u oblasti odbrane i sigurnosti, među kojima su, između ostalih, Zakon o odbrani, Pregled odbrane, Odbrambena politika, Sigurnosna politika, Izjave Predsjedništva BiH o opredjeljenju za ulazak Bosne i Hercegovine u NATO te Rezolucija Parlamentarne skupštine BiH, u kojoj se jasno kaže da je cilj postati članicom NATO-a.
Pojasnio je da Zakon o odbrani Bosne i Hercegovine jasno propisuje da će Parlamentarna skupština BiH, Vijeće ministara BiH, Predsjedništvo BiH, te svi subjekti odbrane, u okviru vlastite ustavne i zakonske nadležnosti, provesti potrebne aktivnosti za prijem Bosne i Hercegovine u članstvo NATO-a.
– Ako neko unutar Bosne i Hercegovine želi da promijeni usvojene zakone i strateške dokumente, može to pokušati da učini samo u skladu s legalnom procedurom i na način kako su ovi akti i usvojeni. Sve dok ne budu promijenjeni navedeni zakoni i dokumenti, oni moraju biti provođeni i obavezujući su za sve. Podsjećam, njih su jednoglasno usvojili državni organi i to glasovima i Bošnjaka, i Srba, i Hrvata, i Ostalih – kazao je.