
Knjiga Anam’ on Irfana Gazdića govori o porocima i njihovoj šteti za društvenu sferu. Glavni lik romana je Abdulah, koji je dobar momak, ali na koncu skrene sa puta.
– Sociološka dimenzija romana na prvu svima “zapada za oko”, ali ovo je roman koji pored toga što govori o poroku, govori o višedimenzionalnoj ljubavi: prema domovini, prema roditeljima, prema lijepom ponašanju i prema kodeksima. Uvijek je mnogo bitnije biti odgojen, nego obrazovan – navodi autor romana.
Navodeći da je osnovna sociološka dimenzija u kojoj mi kao društvo sve više i više zakazujemo odgoj, odnosno lijepo ponašanje, Gazdić je kazao: “Kroz prizmu poroka sam u fokus htio staviti lijepo ponašanje kao preventivu za sve sociološke nečištoće”.
– Mišljenja sam da je svaki čovjek u suštini dobar, ali potrebno je da pronađe originalnu verziju sebe. Pored mora identiteta i asimilacija u neke stvari koje su mu neprirode kao pojedincu, čovjeku je potrebno da pronađe onaj identitet koji se tiče njega lično. Kada čovjek pronađe sebe, on je završio put odgoja – poručio je Gazdić.
Instant vrijeme, kaže on, ne može iznjedriti ništa dobro, pri čemu je poručio da je potrebno vratiti se na matrice principa poštivanja starijih, ne krasti, ne lagati, dati sebe za društvenu zajednicu onoliko koliko ste u mogućnosti, pritom dodavši: “Društvena zajednica je tu da biste je vi unaprijedili, a ne da služi vama“.
Današnjim, savremenim načinom življenja izloženi smo društvenim mrežama i influenserima koji su predstavljeni kao inspirativne figure mladima, pa do rijaliti emisija, gdje su ljudi veoma nedopustivog ponašanja za javni diskurs, a to se nama servira kao nešto što je main stream. To mora izazvati neku reakciju, pogotovo kod mladih ljudi. Zašto će posegnuti za čestitim načinom života, kada je ovo mnogo brže i efektnije? – kazao je on.
Roman “Anam’ on” zainteresirani mogu pronaći u svim sarajevskim knjižarama.